Design, Fair Stands, Published Work & Signs


“Yazılım firmaları reklam sektörüne agresif davranıyor”

İzmir Ticaret Odası Reklam Grubu temsilcisi  52.grup (Reklam, kamuoyu ve Açıkhava reklamları) meclis üyesi Filiz Avcı Belet, reklam grubu olarak yazılım firmalarıyla hukuki sorunlar yaşadıklarını ifade etti. Yazılım firmalarının sektörlerine  agresif davrandıklarından yakındı

İzmir Ticaret Odası Meclis Toplantısı’nda konuşan Grafika Reklam Ajansı yöneticisi Filiz Avcı Belet, reklamcılar olarak bilgisayar programlarını en yaygın kullanan sektörlerin başında geldiklerini hatırlattı. Belet, “Üzülerek ifade ediyorum ki; bazı yazılım firmaları sektörümüze karşı, son derece agresif davranmakta ve bazı üyelerimiz çok basit nedenlerle kanuni takibata maruz bırakılmaktadır.” diye konuştu. Yazılım firmaları tarafından yargıya taşınan davaların lehlerine sonuçlansa dahi, yaşanan stres ve avukatlık ücretlerinin sektörün motivasyonunu menfi yönde etkilediğini anlatan Filiz Avcı Belet, İzmir Ticaret Odası yönetiminin yazılım firmalarıyla sorun yaşayan üyeleri arasında arabulucu rolü üstlenmesini, olayın yargıya intikal etmesi halinde ise üyelerine hukuki ve teknik destek sağlanmasını istedi.

İZKA FONLARI

Filiz Avcı Belet’in üzerinde durduğu ikinci konu ise İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) fonlarından yararlanma hususu oldu. Belet, 30 ekim -1 kasım 2013 tarihleri arasında İzmir’de gerçekleştirilen 5. İktisat Kongresi esnasında Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’la yaptığı görüşme ile Kalkınma Bakanlığı fonlarından yararlanabilmek için, İZKA’ya  kriterlere uygun projeler sunulması gerektiğini öğrendiğini kaydetti. Belet, “Reklam grubu olarak, bir proje üzerinde çalışmalara başlamış bulunmaktayız. Bu konuda ki talebimiz; odamızın bizlere uzman desteği sağlamasıdır.” dedi.

Belet’in gündeme getirdiği üçüncü konu ise oda bünyesinde işbirliğinin güçlendirilmesi olduğunu ifade etti. Belet şunları söyledi: “İzmir’de konuşlu firmalar reklamlarının büyük bölümünü İstanbul’daki reklam firmalarına verdiklerini müşahede etmekteyiz.
Sizi temin ederim ki, İzmir’deki reklam firmaları her türlü reklam hizmetlerini, İstanbul firmaları seviyesinde yerine getirecek imkan ve kabiliyetlere sahip bulunmaktadırlar.

Bu konuda ki talebimiz; Reklamlarınızı lütfen İzmirli firmalar vasıtasıyla gerçekleştiriniz. “.

Belet sözlerini doğum sonrası gibi meşru mazereti olan bayan üyeler için pozitif ayırımcılık yapılmasını önererek sonlandırdı.

YEREL GÜNDEM – ŞERİF ERDİKİCİ